Fundusz Hipoteczny Filar

Logo Funduszu Filar - połączenie bieli i zieleni, symbolizującego wartości finansowe i ekologiczne. Tylko sprawdzone rozwiązania na rynku finansowym.
Strona głównaDla Pożyczkobiorców – Poradnik dla Pożyczkobiorców

Wskazówki

Poradnik dla Pożyczkobiorców

1. Wybieraj zaufanych Pożyczkodawców

Szukając Pożyczki wybieraj podmioty, które działają transparentnie i zgodnie z obowiązującym prawem. Najlepiej wybieraj Pożyczkodawców, którzy znajdują się w odpowiednich rejestrach Komisji Nadzoru Finansowego (KNF)

2. Uważnie zapoznaj się z treścią Umowy

Nigdy nie podpisuj jakichkolwiek dokumentów bez uważnego zapoznania się z ich treścią, a także w sytuacji, gdy nie rozumiesz ich poszczególnych zapisów. W sytuacji, gdy Umowa jest niezrozumiała, wyjaśnij tę kwestię z doradcą finansowym lub skorzystaj z usług radcy prawnego.

Uwaga!

Jeżeli druga strona nie przekazała Tobie odpowiednio wcześniej wzoru Umowy lub unika odpowiedzi na Twoje pytania, wycofaj się z podpisania Umowy.

3. Daj sobie czas

Nie podejmuj decyzji pochopnie, zaś w sytuacji, gdy chcesz już podpisać Umowę, daj sobie odpowiednią ilość czasu na jej analizę. Nigdy nie działaj pod presją czasu.

Uwaga!

Jeżeli pożyczkodawca lub pośrednik starają się wywołać na Tobie presję czasu, zachowaj szczególną ostrożność. Jeżeli nie masz pewności, wycofaj się z podpisania Umowy.

4. Znaj swoje prawa!

Pamiętaj, że jako Konsument, masz prawo do:

  • uzyskania formularza informacyjnego,
  • otrzymania wzoru Umowy,
  • żądania uzasadnienia odmowy udzielenia pożyczki (negatywna ocena zdolności kredytowej),
  • uzyskania wyjaśnień wszelkich zapisów Umowy.

5. Dobrze zaplanuj budżet

Zaciągając pożyczkę musisz odpowiednio zaplanować swój budżet tak, aby być w stanie terminowo spłacać swoje zobowiązania. Jest to bardzo ważne, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia.

6. Nie przeceniaj swoich możliwości

Racjonalnie szacuj swoje obecne i przyszłe dochody. Częstym powodem popadania w spiralę zadłużenia jest przecenianie swoich przyszłych możliwości spłaty zobowiązania, na przykład poprzez zakładanie, że dochody znacząco wzrosną.

7. Korzystaj z pożyczek tylko wtedy, gdy jest to konieczne

Unikaj zaciągania pożyczek na rzeczy zbyteczne jak np. luksusowy samochód czy inne drogie dobra konsumpcyjne. Produkty kredytowe mogą być doskonałym rozwiązaniem, pod warunkiem, że są wydatkowane mądrze.

8. Pilnuj terminów

Sprawdź w Umowie Pożyczki, jaki dzień uważa się za dzień spłaty raty. Przeważnie jest to dzień zaksięgowania środków na koncie Pożyczkodawcy. Ma to znaczenie, gdy raty spłacasz przelewem, a posiadasz konto bankowe w innym banku niż udzielający Ci pożyczki. Warto zaplanować wysłanie przelewu na kilka dni przed terminem wymagalności poszczególnych płatności, aby uniknąć nieprzyjemności oraz niepotrzebnych kosztów.

9. Zawsze podawaj prawidłowe dane kontaktowe i dbaj o ich aktualność w przyszłości

Aktualność danych jest bardzo istotna, szczególnie gdyby środki zostały nieprawidłowo zaksięgowane lub pojawiły się inne problemy z obsługą Pożyczki. W takich sytuacjach szybciej uda się wyjaśnić zaistniałą sytuację i uniknąć kłopotów.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Nie zwlekaj i pozwól nam sobie pomóc. Razem osiągniemy twoje cele finansowe.